26.06.2024
В рамках міжнародного проєкту «Підтримка вчителів, учнів з досвідом міграції» (STSEM – 2), який реалізує громадська організація «Інститут законотворчості та інформаційних технологій» (м. Київ) за сприяння шведського інституту та у співпраці з експертами Інституту педагогіки НАПН України психологічна служба школи провела тренінг «Мистецтво спілкування».
Мета проєкту – надати психологічну підтримку, сприяти адаптації учнів у нових життєвих та освітніх умовах.
Серед багатьох тем, що розглядалися на заняттях, цікавими були:
- «людські цінності»;
- «цінності країни»;
- «які цінності об’єднують українців сьогодні»;
- «спільні цінності Європи і України»;
- «толерантність»;
- «переконання»;
- «вміння ставити пріоритети»;
- «налагодження співпраці»;
- «формування асертивної поведінки»;
- «формування позитивної самооцінки»;
- «розвиток комунікативних навичок».
На заняттях учні опанували нову інформацію, розвивали критичне мислення, вміння висловлюватися, ставити запитання.
В результаті в учасників проєкту знизився рівень тривожності, зросла самооцінка, впевненість у собі, були подолані бар’єри у спілкуванні та зросла зацікавленість у взаємостосунках з однолітками. А також змінилося ставлення до перебування в іншому регіоні.
16.05.2022
Стресостійкість організму залежно від темпераменту
Екстремальні або стресові ситуації – це сукупність умов і обставин, що виходять за рамки звичайних. Вони “жадають” від людини мобілізації психічних і фізичних ресурсів. Сигнали погрози приводять до зростання активності людини, і якщо ця активність не приносить очікуваного поліпшення положення, нас поглинають негативні емоції різної сили. Роль емоцій в екстремальній ситуації різна.
Як правило, на кожну стресову ситуацію є причина, але її екстремальність у значній мірі визначається певними складовими:
☝️об’єктивної погрози може і не бути, але ми помилково сприймаємо ситуацію як стресову;
☝️ми можемо усвідомити стресовість ситуації, але оцінювати її як незначущу, що саме по собі вже є трагічною помилкою і може привести до непередбачених наслідків;
☝️опинившись у стресовій ситуації і не знаходячи виходу з неї, утративши віру в можливість її вирішення, ми тікаємо від реальності за допомогою активізації механізмів психологічного захисту;
☝️ситуація може бути об’єктивно екстремальною але наявність знань і досвіду дозволяє нам переборювати її без значної мобілізації своїх ресурсів.
Для психічної напруженості властивий високий рівень активності і вагомі витрати нервово-психічної енергії. Рівні психічної напруженості в людей можуть бути різними, що пов’язано з темпераментом, тому і реакція на екстримальні/стресові ситуації відрізняється:
Холерик
У холерика реактивність явно переважає над активністю, тому він неприборканий, нестриманий, запальний, агресивний.
⚡️У визначеній екстремальній ситуації холерик або почне влаштовувати паніку, або візьме на себе відповідальність, виявить себе в бурхливій діяльності, що може виявитися як корисною, так і абсолютно марною для навколишніх.
⚡️Йому буде нелегко справитися з покладеною на себе відповідальністю, бо холериків відрізняє така властивість темпераменту як ригідність – негнучкість пристосування до зовнішніх умов. У той же час людина холеричного темпераменту при вдалому збігу обставин здатна проявляти велику силу волі.
Сангвінік
Також відрізняється великою рухливістю, однак людина легше пристосовується до умов життя, що змінюються. Сензитивність у нього незначна, тому відволікаючі фактори діяльності не завжди негативно впливають на його реакцію.
Їм властива значна резистентність – можливість чинити опір несприятливим умовам.
⚡️Здатний швидко зосередитися, дисциплінований, при бажанні може стримувати прояв своїх почуттів і мимовільні реакції. Йому притаманні швидкі рухи, гнучкість розуму, спритність, швидкий темп мови, швидке включення у нову роботу.
⚡️У випадку стресової ситуації така особа буде в силах швидко оцінити масштаб і серйозність що відбувається, зважити всі «за» і «проти» можливих рішень проблеми і зможе прийняти вірне. Сангвінік швидко реагує на навколишні події, неприємності переживає легко.
Флегматик
Такі особи не відрізняються ініціативністю, тому часто мають потребу в керівництві при будь-якому виді діяльності. Вони не спритні, перебудовують навички і звички. Флегматик може стримувати свої імпульси, не відволікатися при впливі подразників. У той же час інертність психічних процесів позначається на недостатній гнучкості в діях.
В екстренній ситуації флегматик не стане наводити паніку, істерити. Він спостерігатиме за тим, хто і що робить, обере для себе потрібний варіант і почне діяти. Навіть при великих неприємностях зберігає спокій, відрізняється терплячістю, витримкою, самовладанням.
Меланхолік
Це людина з високою чутливістю і малою реактивністю. Підвищена чутливість при великій інертності призводить до того, що незначний привід може викликати в нього сльози. Меланхоліки невпевнені у собі, боязкі, а найменші труднощі змушують їх опускати руки. Вони неенергійні і ненаполегливі, легко стомлюються і мало працюють, болісно реагують на раптове ускладнення ситуації, відчувають сильний страх у небезпечних ситуаціях, часто почувають себе непевно.
Меланхоліки часто здаються навіть перед несуттєвими проблемами, тому в складній ситуації, що вимагає найшвидшого рішення, вони можуть нічого не робити, і з боку може здаватися, що вони до усьому байдужі.
Галина Волошина, психологиня
02.05.2022
ЮНІСЕФ запускає мобільний додаток Bebbo, щоб допомогти батькам піклуватися про дітей під час війни
Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) в Україні запускає безкоштовний мобільний додаток Bebbo для підтримки батьків та осіб, які доглядають за дітьми віком від 0 до 6 років.
Перші роки життя дитини – це найважливіший період її зростання й розвитку. Саме в цей час закладаються основи, що матимуть визначальний вплив на її доросле життя. Війна, з якою стикнулися українські діти, може мати тяжкі наслідки для їхнього розвитку. Тому завданням дорослих є пом’якшити цей вплив, намагатися мінімізувати можливі негативні наслідки воєнного часу.
Новий мобільний додаток Bebbo допоможе їм у цьому. Він містить усі необхідні матеріали та інструменти, що допоможуть батькам стежити за здоров’ям та розвитком дітей від народження і до шести років. Bebbo також пропонує поради для батьків, яких вони особливо потребують у часи війни: як підтримати себе та дитину ментально, як годувати немовля, як самостійно зробити підгузок, що треба знати, якщо ви вимушені переїхати в межах України чи за кордон тощо.
Bebbo щодня пропонуватиме батькам корисні статті та ігри, які допоможуть малечі пройти ключові етапи розвитку. Також за допомогою додатку зручно відстежувати здоров’я дитини.
Наприклад, можна вести календар щеплень, моніторити основні параметри росту.
Мобільний додаток Bebbo вже допоміг більш ніж 100 тис. батьків та піклувальників із 11 країн.
Завантажити українську версію можна в GooglePlay та App Store.
Завантажте додаток Bebbo, вашого надійного помічника у питаннях виховання дітей!
https://www.bebbo.app/share/
Як знизити відчуття тривоги
Повністю виключити тривогу зі свого життя зараз і в цілому — неможливо. Тривога підсвічує нам небезпеку. Чим вищий градус небезпеки, тим більше тривожність.
Проживання збудження може дієво допомогти справитись з тривожністю. Нам потрібно бути уважними до своїх імпульсів і давати їм вихід. Це знизить тривогу.
Намагайтеся не закидувати зараз вудочку ні в минуле, ні в майбутнє. Ви можете взяти якість фіксації, що зігрівають душу. Рефлексуєте і йдете далі. Ми не будуємо зараз довгострокових планів. Тримайте в фокусі уваги 1-3 дні наперед.
Чим далі ви закидаєте вудочку в думки «що буде з нашими дітьми, як вони підуть в школу», тим більше тривожність і дорога в нікуди. Зараз живемо без глобальних планів.
Додавайте ритуали. Це важливо для нашої психіки.
Це оже бути ранкова чашка чаю, посидіти наодинці, мінімальна практика йоги. Робіть те, що можете собі дозволити в тих умовах, в яких знаходитесь. Головне, не беріть в руки телефон з новинами в цей час.
✅Якщо у вас є технічна можливість слухати афірмації, медитації — робіть їх. Зараз інших способів не існує.
✅Обійми і погладжування — також дієвий спосіб справитися з тривогою.
Гладьте по спині, голові. Синхронізуйтеся диханням.
Ярослава Федорчук, психологиня та тілесно-орієнтовний терапевт
«Якщо ти не можеш вплинути на ситуацію, то зміни своє ставлення до неї…»
Але як це зробити і що це означає?
Йтиметься про резильєнтність⤵️
Це наша здатність впоратися зі складними життєвими подіями та відновитися після труднощів чи стресу.
Метафорично ми можемо це уявити, як щит, який захищає наше ментальне здоров’я від зовнішніх стресогенних чинників.
Що впливає на резильєнтність?
– доброзичливе ставлення до себе;
– здатність реалістично планувати;
– розвиток асертивних комунікативних навичок;
– плекання своїх цінностей;
– розвиток власної «системи ресурсу»;
– плекання надії;
– розвиток здатності вирішувати проблеми.
Як і інші навички, резильєнтність можна розвивати. Ось декілька порад, які зможуть посприяти вашій життєвій стійкості.
Подивіться на ситуацію під іншим кутом.
Замість того, щоби вишукувати тільки суцільний негатив у ситуації, яка склалася, спробуйте пошукати способи здорового вирішення ситуації чи принаймні способи підтримати вас.
Для більш глибокого аналізу можете відповісти на такі запитання:
Чи мої думки про цю ситуацію допомагають її вирішити?
У моменти, коли я би не переживав/ла цих емоцій, як тоді я дивився/лася на цю ситуацію?
Які є сильні або позитивні сторони в мене або в ситуації, на які я ще не звернув/ла уваги?
Після подолання негараздів більшість людей переоцінюють свої погляди, наважуються на позитивні зміни та починають цінувати прості, радісні моменти і життя загалом.
Зосередьтеся на тому, що ви можете контролювати або змінити.
Іноді при зіткненні із труднощами нам здається, що ми наче збиваємося з ніг та не можемо за щось вхопитися, щоб втриматися «на плаву». Тим самим «рятувальним кругом» може слугувати повернення відчуття контролю.
Саме для цього знайдіть і зосередьтеся виключно на тих елементах ситуації, на які ви можете вплинути, якими ви здатні керувати. Це може повернути відчуття безпеки або кращої стійкості.
Складіть «абетку ресурсу».
Потрібно на кожну літеру алфавіту написати своє джерело задоволення. В результаті ви отримуєте список дій, які завжди покращуватимуть емоційний стан. Добре, якщо там будуть справи, які можна зробити одразу, а також більш складні, які потребують планування.
Ведіть щоденник станів та емоцій.
Коли змінюється настрій, ставте все на паузу та запитуйте себе: «Яка думка пронеслася в мене в голові?». Спробуйте її сформулювати та проаналізувати.
Практика «Вдячність».
Можете вести також окремий щоденник, в якому записувати 5-10 речень, за що ви вдячні за день.
Галина Волошина, психологиня
25.03.2022
Як подолати паніку ⁉️
Дієві та прості вправи від сімейної та дитячої психологині Світлана Ройз. Рекомендуємо зберегти в нотатки або виписати, адже в стані стресу можете не згадати. І за можливості — перечитувати й повторювати.
Гримаси. Уявіть, що ви хочете когось налякати, а ще постарайтеся видати дивний звук. Ця вправа значно серйозніша, ніж здається. Вона не тільки для того, щоби ви розсміялися. Коли рухаємо очима та залучаємо міміку, ми впливаємо на черепно-мозкові нерви, які допомагають повернути спокій. Охолоджуємо напруженість нашої парасимпатичної системи. Вправа дуже сподобається дітям.
Кондиціонер перевантаженої нервової системи. Подуйте на великий палець руки. А тепер уявіть, що ви дмухаєте на свічку: короткий вдих, а потім видих. У стані стресу нам часто перехоплює дихання. Видихи треба робити частіше, ніж вдихи.
Якщо біля вас діти, які хвилюються, а у вас є мильні бульбашки, це прекрасно працює. Дмухати на свічки, кульки, мильні кульки — усе допомагає.
Очі в різні боки. Рухайте очима в різні боки: подивіться вверх, вниз, прямо, а потім повільно праворуч до упору й затримайте погляд. Потім знову: вперед, ліворуч і затримайтесь в крайній точці. Тоді — знову прямо. Ця вправа залучає “блукаючий нерв”, аби ми розслабилися. Дітям можна чимось шелестіти, щоби вони на це дивилися й переводили погляд.
Язик-прибиральник. Корінець язика пов’язаний із частиною нервової системи, яка також відповідає за заспокоєння. Висуньте язик у напрямку грудної клітини, а потім зробіть язикову гімнастику. Уявіть, що ваш язик прибирає стелю, потім — стіни й підлогу. Імітуйте полоскання горла.
Я — океан. Уявіть, що ви миттєво виростаєте розміром в океан. Величезними як сонячний промінь чи найвища гора, стаєте дуже високими та широкими по горизонталі та вертикалі. Відчуйте, що за вами — сила вашого роду, країни, військових, досвіду. Відчуйте, який стан приходить. Буде класно поставити на заставку телефону фото океану.
У нас є вибір. Можемо відчувати себе маленькими склянками води, чого від нас очікують вороги, а можемо — величезними океанами. Які можуть вмістити в себе всю тяжкість часу, з якою ми зіштовхнулися.
Ролик для дітей “Дізнайся про свою силу”
Online сексуальне насильство над дітьми (кібер грумінг)
Види логічних ігор для дітей 6-7 років
Демонстративна істерика: як реагувати?
Коронавірус: епідемія паніки – як захистити себе від “ефекту ноцебо”
Користь домашніх обов’язків для дітей
Сім’я – осередок гармонійного розвитку дитини
Прості фрази, які варто постійно говорити дитині
Профілактика сексуального насильства над дітьми
Проблеми психологічної готовності дітей до виконання тестів на ЗНО
Психологічна готовність дитини до школи
Ресурси для дітей, щоб вони могли з цікавістю провести час у період карантину
Роль батьків у психологічній підтримці дитини при підготовці до ЗНО
Соціальні навички дітей молодшого шкільного віку
Сім помилок, які робить кожна мама
Фрази, які не можна говорити своїй дитині
Чому підлітки стають грубими і починають проявляти неповагу і зневагу?
Як допомогти дитині впоратися зі смертю близьких
Як допомогти дитині, яку дражнять в школі?
Як контролювати час дитини за комп’ютером
Як навчити дитину чути з першого разу
Як переконливо проявляти любов до своїх дітей
Як підготувати дитину до школи
Як підготувати руку дитини до письма
Як розвинути у дитини навички читання
8 правил, як говорити з дитиною про це
12 порад як розвинути в дитині впевненість